Lekturowe ciekawostki: „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza

PRACE KONKURSOWE I WYNIKI KONKURSU – NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA
24/03/2021
27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru
25/03/2021
PRACE KONKURSOWE I WYNIKI KONKURSU – NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA
24/03/2021
27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru
25/03/2021
Pokaż wszystkie

Lekturowe ciekawostki: „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza

Lekturowe ciekawostki: „W pustyni i w puszczy”

 

Kim był autor powieści?

 

Henryk Sienkiewicz to jeden z najsłynniejszych polskich pisarzy. Laureat literackiej Nagrody Nobla za całokształt twórczości. Polacy pokochali go przede wszystkim za budzenie ducha narodowej wspólnoty. Powieści Sienkiewicza pisane „ku pokrzepieniu serc” do dziś budzą wiele emocji.

 

Henryk Sienkiewicz urodził się w Woli Okrzejskiej 5 maja 1846 roku. Zmarł w Szwajcarii w roku 1916.

 

Skąd pomysł na powieść dla dzieci i młodzieży?

 

Kiedy Sienkiewicz zdecydował się na napisanie książki dla najmłodszych czytelników, był już uznanym pisarzem z bogatym dorobkiem. Jego powieści tłumaczone były na ponad 30 języków i drukowane w ogromnych nakładach.

Pisarz, zafascynowany słynną powieścią „Księga dżungli”, postanowił stworzyć coś, co spodoba się młodszym odbiorcom. I tak zrodził się pomysł na niezwykłą historię przygód Stanisława Tarkowskiego i Nel Rawlinson.

 

Podróż do Afryki

 

Urzekające opisy afrykańskiej flory i fauny to efekt podróży pisarza do Egiptu. Sienkiewicz – bystry obserwator otaczającej go rzeczywistości, chłonął szczegóły życia w dalekiej Afryce, by w przystępny sposób opisać je najmłodszym czytelnikom. Niesamowita afrykańska przyroda do dziś zachwyca odbiorców. Bo czy każdy z nas wiedział o tym, że w Afryce można spotkać słonie wodne?

 

Tajemniczy Czarny Ląd

Podczas niezwykłej wyprawy śladami Stasia i Nel czytelnik odwiedza wiele ciekawych miejsc. Opisy oddają nie tylko piękno Afryki, ale także jej egzotykę i magię. Dzieci, przemierzając tajemniczy, obcy świat, czują się bardzo osamotnione. Czytelnik, śledząc z uwagą każdy kolejny krok małych bohaterów, poznaje coraz więcej szczegółów dotyczących tego niezwykłego świata. Dokładne informacje o Afryce dodają historii grozy. Któż bowiem nie bałby się zmierzyć z tajemniczym wobo?

 

Czy Mzimu jest dobre, czy złe?

Nietuzinkowa powieść Henryka Sienkiewicza skrywa wiele tajemnic.

Każda kolejna przygoda naszych bohaterów pokazuje nie tylko niezwykłość świata Afryki, ale także siłę ich charakterów.

Jesteście gotowi poznać wszystkie tajemnice?

(mkub)