„TWÓRCZO PO WIEDZĘ” – RAJD ROWEROWY DO DĘBNA

WIOSNA W SZKOLNYM „OGRODZIE SENSORYCZNYM”
09/06/2024
„JĘZYK POLSKI KREATYWNIE – OSWOIĆ TEATR”. ZADANIE PUBLICZNE „TWÓRCZO PO WIEDZĘ”
15/06/2024
WIOSNA W SZKOLNYM „OGRODZIE SENSORYCZNYM”
09/06/2024
„JĘZYK POLSKI KREATYWNIE – OSWOIĆ TEATR”. ZADANIE PUBLICZNE „TWÓRCZO PO WIEDZĘ”
15/06/2024

            Dnia 14.06.2024 r. uczniowie klas VI-VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszynach wzięli udział w wydarzeniu pod hasłem „Rowerem po wiedzę – kreatywna lekcja regionalizmu”.  Tego dnia pod opieką nauczycieli wybrali się na rajd rowerowy do Dębna.  Trasa wiodła przez kilka pobliskich miejscowości, tj. Sukmanie – Wielka Wieś- Więckowice – Rudka i Sufczyn, a punktem docelowym był zamek w Dębnie.

            Uczniowie dzielnie pokonali trasę wymagającą niemałego wysiłku oraz dobrej kondycji fizycznej i szybko dotarli do celu, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej oraz w ciekawych warsztatach. Zwiedzając zamek, poznawali historię tego obiektu oraz mieli okazję zobaczyć różne komnaty i  eksponaty z minionych epok, m.in.  zbroję  rycerską, naczynia, portrety Sarmatów. Bardzo duże emocje wywołała wizyta w kazamatach. W tym miejscu  bowiem można było dowiedzieć się różnych ciekawostek na temat dawnych sposobów karania przestępców. Po zwiedzaniu zamku przyszła pora na zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie poznali tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni oraz dawne sposoby przyrządzania posiłków i leczenia w oparciu o znajomość różnych ziół i ich właściwości.

            Po krótkim odpoczynku grupa wyruszyła w drogę powrotną. Rajd rowerowy okazał się nie tylko świetną lekcją sportu, ale przede wszystkim cenną lekcją regionalizmu. Uczniowie w niekonwencjonalny i kreatywny sposób mieli okazję poznać historię swojego regionu  i wzbogacić wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego, jakim jest zamek w Dębnie.

            Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach zadania publicznego pod tytułem „Twórczo po wiedzę” realizowanego przez Stowarzyszenie im. Ks. Lucjana Morawskiego w Olszynach.

             Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

(lw)