UROCZYSTE OTWARCIE OGRODU SENSORYCZNEGO

WYNIKI KONKURSU „JESIEŃ W OBIEKTYWIE”
31/10/2023
SZKOŁA Z PASJĄ POMAGANIA
03/11/2023
WYNIKI KONKURSU „JESIEŃ W OBIEKTYWIE”
31/10/2023
SZKOŁA Z PASJĄ POMAGANIA
03/11/2023

Stowarzyszenie im. Ks. Lucjana Morawskiego w Olszynach zostało laureatem konkursu Lasów Państwowych „Klasa z drewna” 🪵🍂🍁🌲🌲🌲. 31.10.2023 r. odbył się wielki finał projektu „Las bliżej nas”🌲🌲🌲. Tego dnia uroczyście otwarto Ogród Sensoryczny przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Olszynach, który powstał w ramach tego projektu oraz podsumowano wszystkie działania projektowe wpisane w tematykę konkursu 🪵🌲🐝🪶🐧🍂🍁🦉🍃. Po oficjalnym przecięciu wstęgi i otwarciu bram Ogrodu, nastąpił akt poświęcenia tego miejsca przez Proboszcza Parafii Olszyny ks. Jakuba Rozuma. Następnie miało miejsce posadzenie symbolicznego drzewka przez Prezesa Stowarzyszenia im. Ks. L. Morawskiego i Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszynach Pana Krzysztofa Samborskiego oraz przedstawiciela uczniów 🌲🌲🌲. Kolejnym punktem uroczystości był spacer po ścieżkach Ogrodu Sensorycznego. Przewodnicy oprowadzający zebranych zaprezentowali różne atrakcje tego miejsca, tj. hotel dla owadów, galerię budek lęgowych, karmniki w ptasiej stołówce, tablicę edukacyjną – dendrofon, ścieżkę bosych stóp, miodowy zakątek z ulem dydaktycznym, słodki ogród i wiatę edukacyjną 🌲🪵🪶🪺🐧🍁🍂🐝.

Następnie w budynku szkoły wyświetlono prezentację multimedialną przedstawiającą cele i założenia konkursu „Klasa z drewna” 🪵🪵🪵🌲. Przy tej okazji wszyscy zebrani mogli zobaczyć, jak wyglądały kolejne etapy prac przy zakładaniu Ogrodu. Ponadto tego dnia ogłoszono wyniki szkolnego konkursu fotograficznego „Jesień w obiektywie” 📸🌲i zaprezentowano galerię prac uczniowskich o tematyce leśnej, które powstały jako efekt realizacji projektu🌲🌲🌲. Po wysłuchaniu prelekcji pana Leśniczego – Józefa Micała na temat lasu, zrównoważonej gospodarki leśnej i pracy leśnika nastąpił punkt kulminacyjny uroczystości – warsztaty przyrodnicze dla grup przedszkolnych oraz klas I-IV.

Efektem zajęć warsztatowych były piękne makiety lasu, jesienne wianki, zwierzęta malowane na drewnie, miniatury lasów w słoikach oraz świece z pszczelego wosku🌲🌲🌲🐝🪵. Duże zainteresowanie wzbudziły również warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez zaproszonego gościa – rzeźbiarza Pana Stanisława Sochę🪵🧑‍🎨🌲. Tego dnia na wszystkich czekały pyszne smakołyki z produktów leśnych przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kreatywne” Olszyny oraz Radę Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszynach . Nie mogło więc zabraknąć deserów z jagodami i tradycyjnego bigosu z grzybami 🍪🧁🍲. Na koniec wszystkim zaproszonym gościom wręczono pamiątki uroczystości Otwarcia Ogrodu Sensorycznego🌲🪵🦉.

Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Ks. Jakub Rozum – Proboszcz Parafii Olszyny, Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, Leśniczy Leśnictwa Melsztyn – Pan Józef Micał, Podleśniczy Leśnictwa Melsztyn – Pani Sylwia Świątek, Radna Rady Miejskiej w Wojniczu – Pani Bożena Budyn, Sołtys Olszyn – Pani Maria Kubis, członkowie Zarządu Stowarzyszenia im. Ks. Lucjana Morawskiego w Olszynach: Pani Jolanta Daniel, Pani Bożena Moskal, Pan Roman Maziarz, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Bożena Węglarz oraz Koło Gospodyń Wiejskich KGW-Kreatywne-Olszyny.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w realizacji projektu „Las bliżej nas” i przyczynili się do powstania Ogrodu Sensorycznego. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Paweł Smoleń – Przewodniczącego Rady Powiatu Tarnowskiego za wielkie zaangażowanie, pomoc i skuteczną współpracę podczas podejmowanych w ramach konkursu działań. Dziękujemy Posłowi RP Panu Norbert Kaczmarczyk oraz Radnemu Gminy Tuchów Panu Mateusz Janiczek za wsparcie w realizacji projektu. Pragniemy podziękować także wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w budowie naszego zielonego zakątka: pracowni BotaNova – projektowanie ogrodów Agata Brzezińska za opracowanie projektu Ogrodu Sensorycznego, firmie Ogar Ogrody – wykonawcy naszego Ogrodu, firmie GiL wykonującej elementy małej architektury drewnianej, Panu Andrzejowi Leśniakowi – wykonawcy wiaty edukacyjnej, KGW „Kreatywne” Olszyny, Dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszynach Panu Krzysztofowi Samborskiemu, Pani Bożenie Moskal, Panu Stefanowi Moskalowi, Pracownikom Szkoły i Gronu Pedagogicznemu ZSP w Olszynach, wszystkim Rodzicom i Uczniom naszej szkoły.

Środki finansowe na zrealizowanie inwestycji udało się pozyskać dzięki zaangażowaniu koordynatorek projektu: Pani Lucyny Wojtas, Pani Klaudii Skrabacz-Nowak, Pani Barbary Kądziołki.

Partnerem wydarzenia były Lasy Państwowe

www.lasy.gov.pl

(lw.)

Fot. M. Kubis